Dievčatá, za ktorými bežala Detva

3. júna 2019

Detva behá, tak sa pridaj! sú bežecké preteky v krásnej podpolianskej prírode, ktoré spájajú nadšencov zdravého pohybu s profesionálnymi športovcami. Možno vás prekvapí, že toto skvelé podujatie s vyše dvomi stovkami účastníkov nepripravuje žiadna veľká organizácia, ale mladé študentky: Ľudmila Čániová a Lucia Gondášová. V CBS sme sa s nimi stretli po prvý raz vlani, keď sme im svojou troškou pomohli s prípravou na
nultý ročník. A v tomto roku sme sa k nim opäť radi pridali, pretože naozaj radi pomáhame tým, ktorí pre iných otvárajú cestu do prírody a k zdravému pohybu.

Inšpiratívnu dvojicu organizátoriek sme po úspešnom podujatí vyspovedali, aby ste ich aj vy mali možnosť spoznať. “Sme študentky vysokých škôl v Bratislave a v Žiline, ale takisto sme aj aktívne športovkyne, a to už odmalička,” predstavila ich Ľudka. “Myšlienka zorganizovať preteky vznikla už dávnejšie. Bolo nám ľúto, že v našej Detve – napriek krásnemu prostrediu a faktu, že tu žijú mnohí aktívni bežci – nemáme žiadne bežecké podujatie. Okrem toho nás hnevalo, že na niektorých pretekoch bežec zaplatí vysoké štartovné, ale nedostane žiadnu pridanú hodnotu. Preto sme chceli vytvoriť podujatie, kde sa účastníci za minimálne štartovné, ktoré si môže dovoliť každý, dočkajú nielen bežeckej trate. Preto sme sa snažili pripraviť bohaté štartovné balíčky, účastnícke medaily, množstvo cien pre víťazov aj do tomboly.”

Jej kamarátka Lucia dopĺňa, že zároveň chceli dať pretekom rodinný nádych. “Či už vďaka príjemnej atmosfére v priestore štartu a cieľa, alebo bohatým programom pre deti, ktorým sme zorganizovali tvorivé dielne a priniesli trampolíny. A aby od nás bežci neodchádzali hladní, čakal ich v cieli nielen tradičný guláš, pivo alebo kofola, ale pochutnať si mohli aj na množstve rôznych domácich koláčov, pečených buchiet, perníkov, bublanín a samozrejme – zdravých koláčov a jednohubiek s rôznymi nátierkami.”

Výzvu Detva behá, tak sa pridaj! napokon v tomto roku prijalo približne dvesto pretekárov, ktorí sa zapojili do hlavného behu. Podľa svojich síl si mohli vybrať medzi dvomi dĺžkami a trasami, ktoré viedli prírodou v blízkom okolí mesto i jeho ulicami. Okrem toho sa dosýta vysúťažili aj štyri desiatky detí, ktoré mali svoju trať priamo v areáli.

Ľudka a Lucia sa zhodli, že pripraviť tento ročník bolo náročnejšie, ako vlaňajší. “Kvôli nášmu štúdiu na vysokých školách v odlišných mestách to bolo ťažšie najmä z časového hľadiska. Po minulom ročníku nás veľmi mrzelo, že súťažný deň nám ušiel veľmi rýchlo, preto sme sa teraz snažili všetko pripraviť tak dobre, aby sme si ho mohli naplno užiť.”

Oproti roku 2018 sa im podarilo vylepšiť aj jednu veľmi dôležitú vec. “Veľmi nás mrzelo množstvo spotrebovaného jednorazového plastu, preto sme ho tento rok nahradili papierovými a drevenými variantami, z čoho sa veľmi tešíme.”

Pre Ľudku aj Luciu je najdôležitejšie, že účastníkom sa najviac páčila atmosféra – teda to, na čom im dvom osobne záležalo najviac. “Ale počuli sme pochvaly aj trať našich pretekov a organizáciu, čo veľmi potešilo tiež. Zároveň sme rady, že nám ľudia dávali aj nápady na vylepšenie: napríklad zbytočné lístky na občerstvenie, čo chceme na budúci rok určite zmeniť.”

Obidvom sa tiež splnilo želanie a deň si naplno užili spolu s ostatnými pretekármi. “Robíme to predsa pre nich. O to lepšie sa počúvali dobré ohlasy po dobehu do cieľa, bolo to úžasne povzbudzujúce. O našich pretekoch počúvame aj na iných podujatiach a to nám dáva obrovskú energiu a chuť pokračovať,” uzatvárajú šikovné baby spod Poľany a prezrádzajú, že nasledujúci ročník Detva behá, tak sa pridaj! by sa mal uskutočniť 25. apríla 2020. Za nás môžeme dievčatám sľúbiť, že knihy CBS a turistické mapy VKÚ tam nebudú chýbať.CBS spol, s.r.o.

Kynceľová 54
974 01 Kynceľová
IČO: 36754749
DIČ: 2022351254
IČ DPH: SK2022351254

Kontakt

+421 911 176 101

info@cbs.sk

Podniková predajňa

Kynceľová 77, 974 01 Kynceľová

Otváracie hodiny:
Po - Pia.: 9:00 - 15:00

chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram