SKCZPL

História spoločnosti

2023

Začali sme efektívne využívať umelú inteligenciu, ako pomoc pri tvorbe grafiky, textov a prekladov. Na trh sme zaviedli nový nosný produkt – porovnávaciu mapu Kedysi a Dnes, v ktorom prostredníctvom historickej a súčasnej mapy porovnávame zmeny v každom jednom regióne. Ďalším novým produktom bolo 360° letecké video katastra obce. Slovenský obchod zaznamenal rekordný rok. Ten český mal pokles, ale dohromady máme obchodne rekordný rok. Ohromným spôsob sme rozbehli internetový predaj, ktorý dosiahol až 500% nárast.
Naše mapové tričko MAPyčko dostalo významné ocenenie. Na Medzinárodnej kartografickej konferencii v Kapskom Meste získalo 3. miesto v kategórii Špeciálny kartografický produkt. Celkovo sa nám kolekcia MAP Fashion rozšírila o nové krásne kúsky, v ktorých čoraz častejšie vidíte behať turistov a aktívnych ľudí.
Významným prírastkom do skupiny CBS GROUP je akvizícia českej firmy SHOCart, najväčšieho českého vydavateľa máp. V ČR sme boli nominovaní na Zamestnávateľa roku, aj na Firmu roku Zlínskeho kraja.

2022

Vyvinuli sme mobilnú aplikáciu CBS MAP Explorer, ktorá zobrazuje rozšírenú realitu nad fyzickou mapou. Týmto sme z papierovej mapy, alebo z mapy v stojane urobili veľký interaktívny displej. 
Do flotily nám pribudlo lietajúce auto – gyrokoptéra Calidus GyroMotion, schopná nielen lietať, aj jazdiť po cestách. Robia sa z nej nádherné fotografie, letecké videá a stal sa tiež hviezdou niekoľkých televíznych reportáží.
Mapy VKÚ Harmanec sa dočkali aj online podoby v navigačnej turistickej aplikácií LOCUS. Svetlo sveta uzrelo unikátne dielo – 360° letecký dokumentárny film Príbeh Hrona
Slovenská firma zaznamenala rekordnú výrobnú produkciu. Česká firma zaznamenala rekordný obchodný výsledok a sme si v Španielskom sále Pražského hradu prevzali ocenenie v prestížnej ankete Českých 100 Nejlepších

2021

Tento rok sme na naše budovy umiestnili fotovoltaické elektrárne a odteraz v maximálnej miere využívame zelenú energiu. Po niekoľkých rokoch od schválenia projektu sme konečne začali čerpať eurofondy a zaobstarali sme niektoré výrobné zariadenia a marketingovú propagáciu. Z fondov sme tiež vyrobili najväčšiu webovú databázu leteckých fotografií na Slovensku a sprístupnili ju ľuďom na www.Aero-Photo.com. Už mimo fondov sme vytvorili platformu www.TravelVirtual.eu, ktorej obsahom sú naše 360° fotografie, fotomapy a videomapy. Rozbehli sme značku VKÚ Fashion veľmi úspešným predajom prvej kolekcie mapového trička – Mapyčka.Obchodu sa tento rok mimoriadne darilo. Expedovali sme doteraz rekordné množstvo zákaziek a máme tiež doteraz rekordný spoločný obrat s českou firmou. Rozdali sme tisíce kníh a máp pre školy a zdravotnícky personál ako poďakovanie za ich prácu. Finančne, či produktovo sme podporili 15 zmysluplných verejnoprospešných projektov. Média o nás v tomto roku vyrobili len na Slovensku až 553 reportáží, rozhovorov, či článkov.

2020

Rok sa začal vyvíjať veľmi dobre, ako ďalší rekordný. V marci však prichádza korona šok. Vždy sme si mysleli, že priamy predaj je veľmi životaschopný a je vlastne jedno, či je kríza, alebo blahobyt. Ale ako robiť obchody, keď sa nemôžete stretávať so zákazníkmi? Našich 30 obchodníkov nútene sedí doma, no nie na dlho.
V priebehu doslova niekoľkých dní ich preškoľujeme na telefonický predaj a neskutočne urýchľujeme vývoj nového atraktívneho produktu – leteckého videa snímaného 360° kamerou. Tento produkt sa dá predávať telefonicky a nám to pomáha prežiť ťažké dva mesiace jarného lockdownu. V priebehu roka úpravou techniky filmovania vyvíjame úplnú novinku, ktorý má dokonca svetové prvenstvo – 360° videomapu. Ako prvé územie na svete touto technikou spracúvame Vysoké Tatry a naše dielo žne obrovský úspech doma aj v zahraničí.
Počas ťažkého obdobia, sa okrem vlastného prežitia, zamýšľame aj nad tým, ako môžeme pomôcť my sami. Naše lietadlá poskytujeme do systému rýchlej prepravy zdravotníckeho materiálu Piloti ľuďom. V priebehu celého roku rozdávam tisíce našich kníh do repatriačných karanténnych centier a pre zdravotníkov ako poďakovanie. Múzeum máp je zavreté a tak vytvárame videosprievodcov a zadarmo ich rozosielame školám. Celý náš kolektív nahovára z našich diel audioknihy a tie potom rozdávame domovom seniorov, aby ľahšie znášali samotu.
Možno sme si týmito skutkami privolali dobrú karmu, pretože obchodníci postupne doháňajú stratu z jari. Aj napriek prísnym opatreniam je koniec roka fantastickou jazdou predaja a expedície. Slovenská firma končí len s 9% poklesom predaja oproti roku 2019. Česká firma dokonca narástla o 11% a tento rok sa stáva jej rekordným.

2019

V lete 2019 vydávame titul Stará Ľubovňa a okolie z neba – našu jubilejnú 100. leteckú knihu. V Českej republike štartujeme úspešnú knižnú edíciu Čarovné Česko. Vydávame aj Powiat Nowosadecki z nieba, prvú poľskú knihu a fotografujeme z lietadla prvé poľské obce. Dávame prácu takmer stovke ľudí a rok 2019 je rekordný pre českú aj slovenskú firmy a my sa tešíme na ďalší. Čo sa už môže pokaziť, však…

2018

Prichádzame na to, že po úspešnej firme nemajú zostať len zaplatené dane a účtovné výkazy. Mala by spoločnosti dať aj niečo viac. Sponzoring rôznych činnosti, to sme tu už mali dávno, ale chceme niečo špeciálne. Preto na vlastné náklady zriaďujeme Slovenské múzeum máp. Z bývalého VKÚ sme mali k dispozícii množstvo historických artefaktov a k tomu pridávame moderné interaktívne expozície. Múzeum sa takmer okamžite stáva obľúbeným učebným priestorom pre výjazdové hodiny geografie a do našich priestorov prúdia celé triedy žiakov a študentov.

2017

Stávame sa oficiálnou leteckou firmou s licenciou Dopravného úradu SR. Doterajšie šéfovo hobby lietanie končí a zamestnávame prvých profesionálnych pilotov a fotografov. K nášmu starému lietadlu L-13 Vivat pribúdajú postupne do flotily nové moderné stroje, 1x Skyper GT9 a 2x Viper SD4. Rozbiehame masívne obchodné kampane a každý rok fotografujeme a filmujeme stovky obcí na Slovensku a v Česku. Postupne vzniká najväčšia databáza šikmých leteckých fotografií v Česko-Slovensku.
Koncom roku vzniká nová knižná edícia – Čarovné Slovensko. V tejto dávame príležitosť lokálnym fotografom, aby sa mohli prezentovať svoje najlepšie diela aj knižne.
Na ľavom brehu Moravy rozbiehame leteckú knižnú edíciu Česko z nebe, ktorá sa rovnako ako na Slovensku stáva hlavným pilierom firmy. Česká firma naberá druhý dych a začína opäť rýchlo rásť. V Pardubiciach otvárame obchodnú pobočku.

2016

Deň 26.10.2016 môžeme považovať za začiatok nového života máp VKÚ Harmanec. Kúpili sme totiž kartografickú časť tohoto bývalého štátneho podniku a sme hrdými pokračovateľmi 70-ročnej kartografickej tradície Slovenska a zároveň Československa. Sťahujeme Harmanec k nám do Kynceľovej a okamžite začíname s rozsiahlou aktualizáciu obľúbených, no už dosť zastaraných turistických máp 1: 50 000. Zároveň rozširujeme priestory kúpou ďalšej budovy, neďaleko tej súčasnej. Prácu u nás nachádza hneď niekoľko špičkových odborníkov – kartografov a redaktorov z bývalého VKÚ a v priebehu 4 rokov sa nám darí aktualizovať celé Slovensko.
V Českej republike firma po prvých troch rokoch expanzie už tri roky stagnuje. Preto robíme radikálne zmeny. Meníme priestory firmy za väčšie, mení sa celé vedenie firmy a dokonca aj jej názov na CBS Nakladatelství, s.r.o.. Postupne sú do firmy príjmaní ľudia, ktorí tvoria nanovo jej pevné základy.

2014 – 2015

Regionálnymi maľovanými mapami sme už pokryli celé územie Slovenska a vydávame ich všetky nanovo vo verzii cyklomáp, maľovanými deťmi pre deti. A začíname vydávať bestseller, knižnú edíciu Slovensko z neba. Vzniká úplne náhodne, poskladaním pekných leteckých fotografií, ktoré vznikli pre účely maľovania máp. Tento dar z neba sa stáva nosným produktom firmy. Kníh a máp predávame niekoľko stovák denne a nie je nám jedno, odkiaľ pochádza papier na ich tlač. Preto v obidvoch republikách začíname tlačiť všetky naše knihy a aj mapy na papier s certifikáciou FSC, ktorý zaručuje, že pochádza zo zodpovedného lesného hospodárstva, šetrného k prírode a miestnym ľuďomV Českej republike firma po prvých troch rokoch expanzie už tri roky stagnuje. Preto robíme radikálne zmeny. Meníme priestory firmy za väčšie, mení sa celé vedenie firmy a dokonca aj jej názov na CBS Nakladatelství, s.r.o.. Postupne sú do firmy príjmaní ľudia, ktorí tvoria nanovo jej pevné základy.

2011 – 2013

Na Slovensku sme slušne rozbehnutí a vo februári 2011 otvárame aj českú dcérsku firmu v Zlíne pod názvom Malované Mapy s.r.o.. Jej výsledky majú prvé tri roky krásnu rastúcu krivku. Dohromady naše firmy dávajú prácu takmer 50-tke ľudí. S expanziou však zároveň prichádza aj kríza vedenia. Musíme riešiť problémy delegovania rôznych pozícií, kontroly kvality a tiež etiky ľudí. Toto všetko sa musíme naučiť robiť, aby sa nám firma nerozpadla, ako domček z karát. Rok 2013 je v tomto zlomový. Šéf s ostatnými kolegami z vedenia absolvujú celé mesiace špecializovaných seminárov a kurzov na tieto témy a táto investícia čoskoro prináša výsledky.

2007 – 2010

Koncom roka 2006 už vydané mapy zapratali všetky skrine v byte a tiež celú šéfovu pivnicu. Preto v marci 2007 zakladá v Banskej Bystrici na Rudohorskej ulici firmu CBS spol, s.r.o.. Zamestnali sa prví pracovníci – grafici, sekretárka, obchodní zástupcovia a maliari maľovaných máp. Firma prudko expanduje a to aj napriek hospodárskej kríze. Šéf sa neskôr vyjadruje, že si ju ani nevšimol, taký bol zahĺbený do roboty. V roku 2010 si kupujeme vlastnú nehnuteľnosť a sťahujeme sa do dedinky Kynceľová pri Banskej Bystrici. Vydávame hneď niekoľko úspešných českých mapových titulov. Úplne prvým českým dielom bola mapa mesta Krnov z roku 2009.

2003 – 2006

Počas vojenčiny sa rodí podnikateľský plán a to spojiť skúsenosti z priameho predaja s vydávaním maľovaných máp. Takže naša vydavateľská činnosť sa rodí za malým stolom a starým počítačom, v spálni trojizbového šéfovho bytu vo Veľkom Krtíši. Prvým partnerom našej prvej mapy sa 7.7.2003 stáva obec Sklabiná. Tento dátum považujeme za narodeniny našej firmy. Šéf bol dlho sám obchodníkom, sekretárkou, fakturantom, fotografom, koordinátorom výroby aj rozvozcom. Spolu s jedným maliarom a jedným grafikom začína vydávať prvé ručne maľované mapy regiónov Slovenska. Tím sa pomaličky rozrastá o dve obchodníčky a kameramana.
V roku 2005 rozbiehame tvorbu regionálnych webstránok združených na serveri www.regiony.eu. Výsledkom je osem veľkých webov, zo stovkami krátkych dokumentárnych filmov o obciach a množstvom informácií pre turistov. Dnes už tieto stránky bohužiaľ neexistujú.

1999 – 2002

Naša firma začína svoju činnosť pod názvom živnosti Milan Paprčka – Cassovia Books. Náš šéf šéfuje ešte len sám sebe a po maturite sa namiesto vysokej školy venuje priamemu predaju spotrebného tovaru, hudobných nosičov a kníh. V predaji sa mu darí a čoskoro otvára vlastnú filiálku v Košiciach, ktorá však rýchlo skrachuje. Tá ďalšia v Nitre je už životaschopnejšia a úspešne tu pôsobí celý obchodný tím. Toto podnikanie zastavuje povinná vojenská služba a šéf musí chvíľu slúžiť vlasti. Na jednej strane smola, na druhej, aspoň je času rozmýšľať, kam to bude smerovať ďalej…