Kniha - Ilava a okolie z neba

9788081442643
€12.95
Skladom
1
Popis produktu
ISBN: 9788081442643
Vydavateľ: CBS spol, s.r.o.
Dátum vydania: 2020
Vydanie: 1. vydanie
Formát (rozmer): 250 x 170mm
Počet strán: 144
Jazyk: slovenský
Jazyk: anglický
Väzba: pevná väzba
Autor: Bohuš Schwarzbacher
Autor: CBS Flying Team

Okres Ilava je jedným z najmenších slovenských okresov. Raritou je, že Ilava nie je najväčším mestom okresu. Je dokonca až tretia. Najväčším mestom okresu je Dubnica nad Váhom. Táto rarita prispela ešte k niekoľkým „naj“: Ilava je najmenším okresným mestom, zatiaľ čo Dubnica nad Váhom je najväčším mestom, ktoré nie je sídlom okresu. Celý región leží v úzkom údolí Váhu pod hradbou Bielych Karpát na západe a Strážovských vrchov na východe okresu. Okolo životodarného Váhu sú koncentrované sídla, cesty, železnica i priemysel. Dubnica nad Váhom bola v povojnovom období jedným z najpriemyselnejších miest v Československu. Závody ťažkého strojárstva patrili k najväčším zbrojárskym podnikom v republike. . Dnes v ich areáli sídli viacero menších firiem. Známa je aj cementáreň v Ladcoch, ktorej história siaha až do roku 1889. Mohutné a strmé bradlá Bielych Karpát sa na dlhé stáročia stali sídlom viacerých hradov, tvoriacich obrannú líniu Považia. Jedným z nich bol kráľovský pohraničný hrad Vršatec. Na druhom brehu Váhu jeho údolie strážil hrad Košeca. Hoci z hradov ostalo už len niekoľko múrov, zo strmých hradných brál sa impozantné kruhové výhľady naskytajú doteraz. Samotnú dolinu Váhu skrášľujú nádherné kaštiele, nachádzajúce sa takmer v každej obci pozdĺž rieky. Na letisku v Slavnici určite neobíďte letecké múzeum. Jeho pýchou je zbierka historických lietadiel, niektoré sú ozajstnými legendami letectva.

Jedným z prirodzených centier regiónu bola už odpradávna aj Dubnica nad Váhom. Najstaršou pamiatkou mesta je Kostol sv. Jakuba, ktorý sa spomína už koncom 13. storočia. Skutočne impozantným dielom je ranobarokový kaštieľ s priľahlým parkom. Na jeho najvyššom mieste nájdete azda jeho najväčší skvost – unikátnu grotu s romantickou vyhliadkovou vežou.

Samotná Ilava ako okresné mesto bola tiež od nepamäti jedným z centier regiónu. Najväčšou stavbou mesta je monumentálny hrad Ilava. Pôvodne slúžil ako ochrana široko-ďaleko jediného brodu cez Váh a od 19. storočia slúži ako väznica. Raritou je Kostol všetkých svätých v areáli hradu. Nachádza sa v stráženom priestore väznice, no počas bohoslužieb je prístupný verejnosti. Určite jeden z najnevšednejších zážitkov.

V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok.

+ maľovaná mapa ako DARČEK
Uložiť tento produkt na neskôr

Pin It on Pinterest

Share This