Kniha - Prešov a okolie z neba

9788081442544
€24.99
Skladom
1
Popis produktu
ISBN: 9788081442544
Vydavateľ: CBS spol, s.r.o.
Dátum vydania: 2020
Vydanie: 1. vydanie
Formát (rozmer): 250 x 170mm
Počet strán: 144
Jazyk: slovenský
Jazyk: anglický
Väzba: pevná väzba
Autor: Matúš Krajňák
Autor: Bohuš Scharzbacher

Skutočným klenotom (nielen) východného Slovenska je tretie najväčšie slovenské mesto Prešov. Mesto mnohých prívlastkov – metropola Šariša. V minulosti bolo jedným z najvýznamnejších miest a centrom
vzdelanosti Uhorska. Počas prechádzok centrom vás príbehy tohto stáročného mesta doslova vtiahnu do minulosti. Okrem bohatej histórie je Prešov úzko spätý aj s kultúrou. Pochádza odtiaľto mnoho spevákov a kapiel, ktoré žnú úspechy ďaleko za hranicami regiónu. Za všetkých: IMT Smile, Peter Lipa, Katka Knechtová, Heľenine oči... Sídli tu druhé najväčšie východoslovenské divadlo – Divadlo Jonáša Záborského, ale aj Divadlo Alexandra Duchnoviča – jediné slovenské divadlo hrajúce v rusínskom jazyku. Stoja tu aj jedny z najväčších slovenských chrámov rímskokatolíckej, gréckokatolíckej aj pravoslávnej cirkvi. Čerešničkou je prešovská baroková kalvária – jedna z najkrajších na Slovensku.
Prešov je spolu s celým okolím známy aj ako región dolný Šariš. Relatívne nížinatý región je husto posiaty malebnými dedinkami. So slávnou históriou v múroch na región z výšky hľadia starobylé a majestátne hrady. Šarišský hrad sa týči na neprehliadnuteľnom Šarišskom hradnom vrchu. Patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Na strmom kopci sa týči i mohutná zrúcanina Kapušianskeho hradu. Podstatne menšie, no nemenej zaujímavé príbehy ukrývajú zvyšky hradu Šebeš či Zbojníckeho hradu. Slanské vrchy však okrem hradov ukrývajú aj vzácne klenoty – opály. Slávne dubnícke opálové bane sú najstaršie opálové bane na svete a jediné v Európe.


A prečo „kraj nad zlato“? Známu rozprávku Soľ nad zlato určite poznáte. A práve v Prešove sa nachádza najvýznamnejšie soľné ložisko na Slovensku. Hoci sa tu dnes soľ už neťaží a nevarí, prešovská soľ zásobovala Rakúsko-Uhorsko po celé stáročia. Dnes je prešovský solivar
unikátnym súborom historických objektov a patrí k našim najvýznamnejším technickým pamiatkam Slovenska. V tomto kraji sa však nachádza aj mnoho iných, menej známych miest, ktoré stoja za spoznanie. A keďže človek je tvor zvedavý, čaro nepoznaného sľubuje naozaj jedinečný zážitok.

+ maľovaná mapa ako DARČEK
Uložiť tento produkt na neskôr

Pin It on Pinterest

Share This