SKCZPL

Slovensko z neba obalilo Pamätihodnosti mesta Banská Bystrica

9. marca 2020

Novinky, Úspechy

Všetci sa musíme starať o miesto, kde žijeme. Udržiavať ho, aby sme tu mohli byť nielen dnes, ale i zajtra. A skrášľovať ho, aby sme tu mohli byť spokojní a šťastní nielen my, ale aj tí, ktorí nás navštívia. Pritom skrášľovanie môže mať mnoho podôb a nám sa tentoraz podarilo pomôcť nášmu okoliu tým, čo robíme radi a dobre – leteckým fotografovaním.

Mesto Banská Bystrica vydalo pre svojich obyvateľov a návštevníkov nové spracovanie knižného sprievodcu bohatým súborom zaujímavých diel z dávnej i nedávnej minulosti pod názvom „Pamätihodnosti mesta Banská Bystrica“. A nám v CBS sa v rámci projektu Slovensko z neba dostalo cti, že sme mohli knihe poskytnúť fotografiu, čo ju zaobaľuje do ľúbivého šatu. Autorský kolektív vydareného a praktického knižného diela sa rozhodol, že obálku publikácie bude tvoriť letecký záber na historické jadro mesta, ktorý sa podaril Matúšovi Krajňákovi, jednému z kmeňových pilotov a fotografov CBS Flying Teamu. Sme z toho veľmi potešení a cítime aj skromnú hrdosť, že spomedzi množstva skvelých fotografov a fotografií Banskej Bystrice zdobí krásnu knihu práve táto snímka. Zároveň to berieme aj ako pripomenutie (aj sebe samým) tej zvláštnej príťažlivosti a nevšednej zaujímavosti leteckých fotografií – a tým aj ich mimoriadnej praktickej využiteľnosti.

A čo teda nájdu čitatelia vnútri novej tejto mini-encyklopédie banskobystrických pamätihodností? Množstvo fotografií a pútavých informácií o hodnotných historických dielach, ktoré by ste inde ťažko hľadali. Jej obsah je rozdelený do ôsmich kapitol, v ktorých nájdete popisy od stavebných a architektonických pamiatok, pamätných tabúľ či kameňov, technických pamiatok a kombinovaných diel prírody a človeka, cez nehmotné pamiatky, akou je napríklad zvučka Jána Cikkera pre povstalecký Slobodný slovenský vysielač, až po národné kultúrne pamiatky. Samozrejmosťou adresy, popisy a orientačné mapky miest, kde sa pamiatky nachádzajú.

Vďaka erudovaným autorom je v toto všetko v knihe nielen presne, ale aj pútavo popísané. A vďaka modernému dizajnu a šikovnému grafickému spracovaniu prehľadne usporiadané. Listovanie touto knihou je estetickým pohladením, jej čítanie zase vedomostným i duševným obohatením. Vrelo odporúčame a myslíme si, že patrí do rúk čo najväčšieho počtu obyvateľov aj obdivovateľov mesta pod Urpínom.

„Pamätihodnosti mesta Banská Bystrica“ je nepredajná publikácia všetci záujemcovia sa k nej dostanú bezplatne v mestskom a turistickom Informačnom centre v historickej Radnici na Námestí SNP.