SKCZPL

Trenčín kedysi a dnes

17. januára 2022

Novinky

„Ak Boh nestráži mesto, darmo bdie ten, kto ho stráži.“  To sú slová, ktorými víta pútnikov gotická mestská brána už niekoľko storočí. A veru, že ho stráži, pretože ani zub času nedokázal toto mesto a ani územie, ktoré si sami Rimania vybrali zneistiť.

Jedno z troch najstarších miest na Slovensku hrdo stojí, prosperuje a hoci sa na budúcnosť môže len tešiť, za svojou minulosťou sa vždy obzrieť môže. A že by mu to trvalo. Máme podložené archeologickými nálezmi že na území Trenčína žili pravekí ľudia už pred 200 000 rokmi.

Od tých čias dívalo by sa na mnoho ľudských životov, ktoré v sebe ukrývalo. Germáni, Rimania a ich večné spory. Slovania a Veľká Morava. Uhorsko. Provincia Vag. Tatári a ich pustošenie a následný rozkvet pod vládou Matúša Čáka a jeho otca.

Pyšne by spomínalo na výstavbu jeho majestátneho hradu, na pätnáste storočie kedy sa stalo slobodným kráľovským mestom. Na druhú polovicu toho devätnásteho, kedy bolo mesto významným priemyselným a obchodným centrom. Čo chvíľa sa bude môcť pýšiť aj knihou kde sa história so súčasnosťou svorne držia za ruky. Nazrite s nami do tohto mesta očami minulých storočí. Poďte sa pozrieť na Trenčín kedysi a dnes.

Práve v týchto dňoch a týždňoch pracujeme na knihe Trenčín kedysi a dnes.  Fotografom, redaktorom, textárom a grafikom pomáhajú ľudia žijúci a pracujúci v Trenčíne. Ak máte chuť sa k nim pridať, dvere do vydavateľstva máte otvorené. Ak poznáte miesta, ktoré stoja za pozornosť a chcete sa o ne podeliť s čitateľmi, alebo máte zaujímavé historické fotografie, dajte nám vedieť- Ako predstavitelia miest a obcí, majitelia firiem, výrobcovia či zástupcovia kultúrnych organizácií ste práve vy tí, ktorí môžu novú knihu obohatiť a dať jej vyššiu hodnotu. Nehovoriac o tom, že je to zároveň dobrá príležitosť zviditeľniť vašu prácu a hodnoty, ktoré ňou vytvárate.

Ako je možné vstúpiť do projektu?
Kontaktujte našu regionálnu projektovú manažérku Ing.Petru Beňovú, tel.: 0904 543 587  alebo e-mail: benova@cbs.sk.Objasní vám všetky potrebné informácie, ukáže vám obdobné publikácie, aby ste si vedeli predstaviť, ako bude vaša prezentácia v knihe vyzerať.

Dajte nám o sebe vedieť, a my sa už postaráme, aby ste s vašou prezentáciou boli čo najspokojnejší. Každá práca je dôležitá, no treba ju zviditeľniť. Vytvárame jedinečný pohľad na krajinu. Pridajte sa k nám!