SKCZPL

Vytvorili sme rekordný počet kníh o Slovensku

20. júna 2019

Úspechy

Je ich 343 240. Poukladané vedľa seba by spojili severnú hranicu Slovenska s južnou. A naukladané na seba by prevýšili dva Gerlachovské štíty. Fotografické knihy o Slovensku a jeho regiónoch.

Ustanovujúci rekord „Najviac obrazových publikácií vydaných o Slovensku“ už oficiálne zaznamenala Slovenská kniha rekordov, ktorá uvádza, že z dielne vydavateľstva CBS už vyšlo rekordných 343 240 kusov fotografických kníh o našej krajine.

Číslo 343 240 je celkový počet výtlačkov zo všetkých vydaní našich 65 knižných titulov. Prevažná väčšina z nich patrí do jednej z dvoch hlavných edícií: do originálnej série Slovensko z neba, zachytávajúcej Slovensko na leteckých fotografiách, alebo do edície umeleckých a krajinárskych fotografíí Čarovné Slovensko. Do tej zase svojimi jedinečnými zábermi prispievajú stovky fotografov zo všetkých kútov Slovenska.

Keby sme všetky tieto knihy rozobrali na jednotlivé strany, vzniklo by viac ako 34 miliónov jednotlivých fotografií. Zachytiť, pripraviť, vydať a vytlačiť takéto množstvo obrazového materiálu o Slovensku nám trvalo vyše 6 rokov. Prvú kniha, nazvanú Slovenské hory pohľadom vtákov, sme priviedli na svetlo sveta v roku 2013. Posledným titulom, ktorý sa dostal do rekordného záznamu, je obrazová publikácia Čarovný Liptov.

„Som šťastný a hrdý, že sme dosiahli sme niečo, čo sa doteraz nikomu na Slovensku nepodarilo“ hovorí Milan Paprčka, zakladateľ CBS a fotograf, ktorý sa sám podieľal na nemalom počte z vydaných kníh. „Sú tu vydavateľstvá, ktoré vydávajú knihy dlhšie, preto som naozaj rád, že práve nám sa tento kúsok podaril. Treba ale povedať, že sme na tom pracovali naozaj intenzívne. Už celé roky, v zime i v lete, fotografujeme Slovensko z lietadiel, zbierame fotografie od šikovných autorov z celej krajiny, spolupracujeme s obrovským počtom samospráv, organizácií a firiem na tvorbe doplňujúcich informačných textov, takže je za tým obrovské množstvo práce veľkého počtu ľudí a inštitúcií. Povedal by som, že tento rekord patrí celému Slovensku. Každý, kto prispel čo i len k jedinej strane jednej knihy, si zaslúži veľké poďakovanie.“

Ako dalej hovorí, víziou, na ktorej CBS zakladá vydávanie kníh (ale svojím spôsobom aj máp), je propagovať Slovensko aj jeho regióny jedinečným pohľadom na krajinu. „Nechceli sme vydávať bežné knihy alebo cestovateľských sprievodcov, akých je už na trhu dostatok. Zamerali sme sa na pohľady, ktoré ľudia na knižných stránkach nevidia až tak často. Preto máme knihy leteckých fotografií, a preto máme aj knihy čarovných fotografií, čo sú vlastne výbery naozaj exkluzívnych a neopakovateľných záberov, ktoré nám posielajú amatérski aj profesionálni fotografi z celého Slovenska.“ Ako M. Paprčka dodáva, precestoval nejeden kút sveta, ale Slovensko stále považuje za najkrajšiu krajinu. „Zaslúži si patričnú propagáciu v zahraničí i medzi nami, jej obyvateľmi. Práve preto verím, že sa o prekonanie nášho rekordu niekto pokúsi. A ak nie, vylepšíme ho my sami, veď aj teraz denne pracujeme na tvorbe nových a nových titulov o Slovensku a jeho regiónoch“ uzatvára.

Niekoľko zaujímavých faktov o rekorde:
Keby sa všetky z rekordného počtu 343 240 výtlačkov poukladali na seba, vznikol by stĺp kníh s výškou 6178m, čo je viac, ako dva Gerlachovské štíty na sebe.
Keby sa knihy poukladali jedna za druhou, vzniknutý rad kníh by siahal od severného konca Slovenska po južný, a to s niekoľkokilometrovou rezervou. Pospájané knihy by totiž vytvorili líniu dlhú 85 km, čo je o 12 km viac, ako je najkratšia šírka SR – tá má hodnotu 77,6 km od medzi obcami Orlov a Hosťovce.
Keby sa všetky knihy položili na váhu, ukázala by 257 ton. To je viac, ako váži súprava 11 železničných vagónov.