SKCZPL

7.7.2023 oslavujeme 20 rokov

3. júla 2023

Novinky

Poďme sa spoločne pozrieť nato, ako sa zrodilo Vydavateľstvo CBS a čo všetko sme prežili počas 20 rokov pôsobenia. Náš náčelník Milan Paprčka odštartoval svoju podnikateľskú činnosť v roku 1999, kedy si založil živnosť Milan Paprčka – Cassovia Book. Milan začínal svoju činnosť ako priamy predajca spotrebného tovaru, hudobných nosičov a kníh. Po úspechu predajnej činnosti si otvoril vlastnú filiálku v Košiciach, ale tá bohužiaľ skrachovala. Jeho ďalšia pobočka v Nitre však bola úspešná a rozvinula sa v životaschopný obchod s celým tímom. Milanovu podnikateľskú činnosť však prerušila povinná vojenská služba. A tu prichádza zlom.

Počas vojenčiny sa v Milanovi narodil podnikateľský plán spojiť skúsenosti z priameho predaja s vydávaním maľovaných máp. Takže naša vydavateľská činnosť sa rodí za malým stolom a starým počítačom, v spálni trojizbového bytu vo Veľkom Krtíši. Prvým partnerom našej prvej mapy sa 7.7.2003 stáva obec Sklabiná. Tento dátum považujeme aj za narodeniny našej firmy. Tým sa začala éra vydávania ručne maľovaných máp regiónov Slovenska. V roku 2007 sme založili spoločnosť CBS spol, s.r.o. v Banskej Bystrici a rozšírili sme tím o grafikov, sekretárku, obchodných zástupcov a maliarov máp. Naša firma prudko expandovala a v roku 2010 sme kúpili vlastnú nehnuteľnosť v Kynceľovej.

V roku 2011 ste otvorili českú dcérsku firmu v Zlíne s názvom Malované Mapy s.r.o.. Naša podnikateľská činnosť sa v roku 2014 rozrástla o knižnú edíciu Slovensko z neba. Edícia kníh s názvom Slovensko z neba vznikla úplne náhodne, a to poskladaním pekných leteckých fotografií, ktoré vznikli pre účely maľovania máp. V roku 2016 sme získali kartografickú časť VKÚ Harmanec a stali sme sa pokračovateľmi kartografickej tradície Slovenska a Československa. V roku 2017 vytvárame novú knižnú edíciu Čarovné Slovensko, v ktorej dávame príležitosť lokálnym fotografom, aby mohli prezentovať svoje najlepšie diela aj knižne.

V roku 2018 sme zriadili Slovenské múzeum máp, ktoré sa stalo obľúbeným miestom pre výjazdové hodiny geografiea do našich priestorov prúdia celé triedy žiakov a študentov. V roku 2019 vydávame už 100. knihu z edície Slovensko z neba a do dnešného dňa sme vydali 112 kníh, ktoré ukazujú Slovensko jedinečným pohľadom z neba. Na úspech tejto edície nadväzuje aj edícia kníh Čarovné Slovensko, ktorých sme do dnešného dňa vydali 43 titulov s čarovným pohľadom na Slovensko. Od roku 2016 sa nám podarilo aktualizovať všetky turistické mapy VKÚ a priniesli sme ich aj v online podobe. Keďže radi vymášľame nové veci v roku 2021 vytvárame módnu značku VKÚ Fashion, ktorá na slovenský trh prináša tričká – MAPyčká, multifuknčné šatky – MaFuše, ktoré sú výnimočné, že majú na sebe originálny mapový podklad z našich máp. V roku 2022 vzniká nová edícia porovnávacích máp kedysi a dnes, ktorá poukazuje na historickú mapu Jána Lipského z roku 1806 a porovnáva ju s tou súčasnou. A čo je našou poslednou novinkou? Predsa mobilná aplikácia CBS MAPexplorer, ktorá prináša inovatívne riešenie pre turistov, ktorí majú radi tradičné plánovanie výletov s použitím papierových máp. Táto aplikácia transformuje papierovú mapu VKÚ na veľký interaktívny displej, čím poskytuje užívateľom jedinečný zážitok a okamžité informácie o zaujímavostiach v okolí.

Naša spoločnosť prešla rôznymi fázami rastu, no stretli sme sa aj s krízami, ktoré sme prekonali vďaka odhodlaniu a inováciám. V roku 2020 sme čelili výzvam spojeným s pandémiou COVID-19, no vďaka novým produktom, ako leteckým videám a 360° videám, sme sa rýchlo prispôsobili situácii a dokázali sme prekonať ťažkosti. Počet 360° fotografií a videí neustále pribudá a preto sme v roku 2021 vytvorili nový web TravelVirtual, kde nájdete 360° panoramatické fotografie nielen zo Slovenska, ale aj iných európskych krajín.

Sústreďujeme sa aj na spoločenskú zodpovednosť tým, že me zriadili Slovenské múzeum máp a venujeme sa sponzoringu rôznych činností. Okrem iného tlačíme všetky naše knihy a aj mapy na papier s certifikáciou FSC, ktorý zaručuje, že pochádza zo zodpovedného lesného hospodárstva, šetrného k prírode a miestnym ľuďom. A na naše budovy v Kynceľovej sme umiestnili fotovoltaické elektrárne a v maximálnej miere využívame zelenú energiu. 

A takto v skratke vyzerá príbeh Vydavateľstva CBS za 20 rokov činnosti. Zažili sme toho veľa. Uvidíme čo prinesie budúcnosť, ale určite vieme, že budúcnosť je plná možností a prinesie nám ešte veľa vzrušujúcich a nevídaných vecí.