SKCZPL

NOVINKA! Levice a okolie kedysi a dnes

12. augusta 2022

Novinky

S hrdosťou vám oznamujeme, že prvá kniha z edície Kedysi a dnes je na svete. Spoznajte Levice a ich okolie jedinečným spôsobom. V našej novinke Levice a okolie  kedysi a dnes, nájdete porovnávajúce fotografie z histórie a súčasnoti. A zistite ako zmenou prešli vám dobre známe miesta.

Kraj okolo Levíc, ktorý leží na sever od Dunaja, bol vďaka svojej úrodnej pôde a teplej klíme osídlený už od najstarších čias. Popri riekach Hron a Ipeľ prichádzali nové a nové kultúry, neskôr aj národy známe pod meno ako Kelti, Germáni, svoje bitky zvádzal na brehu Hrona aj známy rímsky cisár Marcus Aurelius. Od stredoveku tu spoločne žijú Slováci a Maďari, v tomto priestore sa sformovali tri historické územné celky, a to Tekovská, Hontianska a Ostrihomská stolica. Na prahu novoveku boli obyvatelia tohto kraja ležiaceho na hranici Osmanskej ríše takmer 150 rokov vystavení vojnovým udalostiam v zápase o záchranu Európy. Krutú daň si na obyvateľoch regiónu vybralo aj nepokojné 20. storočie, dve svetové vojny, výmena obyvateľstva aj komunistická diktatúra. Okres Levice vznikol v roku 1960 spojením troch okresov, a to Šahy, Želiezovce a Levice. Levice, súčasné centrum regiónu, boli v minulosti známe ako mesto pohody a dobrej gastronómie. Do mesta lákala návštevníkov husacina, husacie štvrťky – fertále, sa tu predávali už v 17. storočí. Fertále sa predávali aj v mestečkách Bátovce a Tekovské Lužany. K husacine ponúkali Levičania aj vynikajúce víno. Staré tradície odvial čas, z niekdajších bohatých obcí sú dnes zanikajúce sídla, porovnanie súčasnej fotografie s historickou nie vždy ukáže zmenu k lepšiemu. Opačný proces je zjavný v mestách. V porovnaní so šedivými, zanedbanými budovami z čias socializmu prešli dnešné námestia modernou rekonštrukciou, stali sa príjemnými miestami stretávania obyvateľov. Na okrajoch miest pribudli priemyselné parky. Návštevníkom môže región ponúknuť množstvo zaujímavých historických lokalít, hrad v Leviciach, ležiaci takmer na námestí, či vzácne oltáre v bývalom slobodnom kráľovskom banskom meste Pukanci. Turista sa tu nemusí báť davov na turistických trasách, môže si nerušene vychutnať zákutia viničných areálov so vzácnymi stromami moruší. Milovníci ľudovej kultúry sa môžu zoznámiť s jedinečnou a pestrou čilejkárskou oblasťou. Spoznajte tento výnimočný kraj vďaka našej knihe Levice a okolie kedysi a dnes.

A na čo sa môžete tešiť v knihe Levice a okolie kedysi a dnes ?

V knihe vám predstavíme Levice a okolie na viac ako 100 historických fotografiách a pohľadniciach. Na základe historických fotografií sme nafotili miesta z uhla pohľadu fotografa z minulosti očami dnes. Kniha je plná emócie a dobrej energie, a to od prvej strany až po poslednú. V každej fotografii je totiž skrytý kus duše jej autora, ktorá si pamätá jej príbeh. 

Chcete vedieť aké fotografie  sa v knihe nachádzajú? Pripravili sme pre vás možnosť prezrieť si Levice a okolie kedysi a dnes aj online.

Ďakujeme všetkým majiteľom historických fotografií a pohľadníc a partnerom, ktorí ste stáli pri zrode tejto jedinečnej knihy- Levice a okolie kedysi a dnes