V našom Slovenskom múzeu máp sme sa vlastným spôsobom pridali k mnohým svetovým a niekoľkým slovenským múzeám a galériám , ktoré rýchlo zareagovali na aktuálnu neľahkú situáciu. Hoci sme svoje dvere kvôli koronavírusu museli zatvoriť, veľmi pohotovo otvárame naše expozície pre všetkých záujemcov prostredníctvom úplne novej, štvordielnej videoprehliadky.

Do múzea vás prostredníctvom obrazu zavedie naša sprievodkyňa Aďa Simanová. „Uvedomujeme si, že ľudom práve teraz dobre padne užitočné rozptýlenie. A pre školákov aj študentov, ktorí zabežných okolností patria medzi najčastejších návštevníkov nášho múzea, je to zároveň možnosť, ako sa môžu zaujímavou formou u nás naďalej učiť.“

Videá sme nakrúcali so šikovným banskobystrickým filmárom Petrom Pastuchom, ktorý vôbec neváhal, keď sme ho oslovili. „Myšlienka priniesť takéhoto online videosprievodcu sa mi veľmi pozdávala. Nakrúcalo sa mi veľmi dobre a naozaj som sa kreatívne vyžil. Najväčšia výzva bola zobraziť ducha múzea, Olíviu, ktorá sa zjavovala na stoličke v tajomnej miestnosti. Vo videu som sa ju pokúsil stvárniť, aby bolo naozaj jasné, že duch tam bol“ usmieva sa a dodáva, aký bol milo prekvapený, keď s kamerou do múzea prišiel. Dovtedy som v ňom nikdy nebol a predstavoval som si ho ako obyčajné múzeum, kde budú na stenách samé mapy. Veľmi som sa potešil, že okrem historických mapových exponátov je tam aj naozaj veľmi moderne spracovaná súčasnosť.“

Peter si myslí, že videoprehliadka ako forma spoznávania histórie a technického pokroku je určite zábavnejšia, ak sa už do múzea nemôžete dostať osobne. Hlavne pre deti je to podľa neho lepšie,než keby  im o ňom niekto rozprával, alebo keby o výstave len čítali.

Sprievodkyňa Aďa k tomu dodáva, že práve snaha pomôcť pri vyučovaní detí v súčasnej situácii bola výraznou motiváciou pre takéto rýchle vytvorenie videí. „Sme jediné múzeum svojho druhu na Slovensku a svojím zameraním na kartografiu, geografiu a geodéziu môžeme obohatiť domácu výučbu týchto predmetov. Okrem toho, keď je cestovanie doslova zastavené, vieme ľuďom pomôcť pri spoznávaní sveta prostredníctvom máp. A navyše, ja osobne si všímam, keď sledujem správy,ako často teraz vidím všade v médiách mapy. Napríklad, keď sa hovorí o rôznych častiach sveta vsúvislosti so šírením koronavírusu. Často si ani neuvedomujeme, že vďaka tejto situácii vlastne vystupuje do popredia to, ako svet na mapách zobrazujeme. Takže paradoxne, hoci sa v podstate nemôžeme pohnúť z domu, poznanie a orientácia v mapách je veľmi dôležitou súčasťou našej momentálnej informovanosti.

Ako sme už spomenuli, celý videoseriál bude mať štyri časti. Prvá je už hotová a môžete si ju pozrieť na našom youtubovom kanáli alebo medzi našimi videami na Facebooku. Na ďalších dieloch sa ešte stále pracuje a zverejníme ich hneď, ako budú hotové. Tento týždeň by sa k vám mali dostať najmenej dva, v priebehu budúceho týždňa potom zvyšné dve časti. Celý seriál bude mať aj slovenské titulky, ktoré si môžete podľa potreby zapnúť. Chceme, aby naše múzeum mohol na videách vidieť a naplno si vychutnať každý človek, a teda aj ľudia s postihnutým sluchom. A nemusíte sa nám pri pozeraní prispôsobovať, my sa prispôsobíme vám: takže či už uprednostňujete YouTube alebo Facebook, videá nájdete na obidvoch platformách.

A na záver nám ešte dovoľte potešiť sa spolu s vami z veľmi potešujúcich a úprimných slov filmára Peťa po nakrúcaní: „Je vidieť, že ľudia, ktorí múzeum vytvorili sú nadšencami kartografie. Dúfam, že toto veľké zdravotné obmedzenie sa čím skôr skončí a návštevníci si budú môcť toto naozaj veľmi pekne spracované, interaktívne múzeum pozrieť opäť aj osobne.